پرش لینک ها
مشاهده
بکشید

موفقیت ناسا برای تولید اکسیژن خالص در مریخ

کاوشگر استقامتی ناسا اکسیژن خالص را در مریخ تولید کرد، این اتفاق نشان می‌دهد اکسید کربن در روی کره مریخ را می توان به اکسیژن خالص قابل استفاده برای فضانوردان تبدیل کرد.

در 20 آوریل ناسا با موفقیت توانست اکسیژن خالصی را در کره مریخ تولید کند، این مأموریت با دستگاهی به نام MOXIE انجام شد. MOXIE توانست موقعیتی پایدار برای فضانوردان آینده در کره زمین فراهم کند.

MOXIE چیست و چگونه کار می‌کند؟

MOXIE دستگاهی است در ابعاد توستر که می‌تواند از طریق فرایندی به نام الکترولیز اکسید جامد، دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل کند. درواقع دستگاهی برای آزمایش منابع اکسیژن است.

این دستگاه به این صورت کار می‌کند که هوای مریخ را از طریق یک فیلتر به داخل دستگاه می‌کشاند و از طریق یک پمپ مکانیکی آن را فشرده کرده و دی اکسید کربن را به سیستم الکترولیز هدایت می‌کند،  دی اکسید کربن تا حدود 800 درجه سانتی گراد گرم می شود خود MOXIE به لطف قطعات آلیاژ نیکل مقاوم در برابر حرارت و یک آئروژل سبک که گرما را در داخل آن گیر می دهد ، می تواند در برابر این دما مقاومت کند این گاز از اکسیژن و مونوکسید کربن جدا می شود و MOXIE اکسیژن را به محفظه ای دیگر ، جایی که یون های اکسیژن دوباره ترکیب می شوند ، منتقل می‌کند مونوکسیدکربن آزاد می شود و اکسیژن برای ما باقی می ماند.

در مدت زمان یک ساعت حدود 5.4 گرم اکسیژن تولید می‌شود که تقریباً 10 دقیقه هوای قابل تنفس برای یک انسان است. یافته های اولیه نشان می دهد گاز حاصل تقریباً 100٪ اکسیژن خالص است. MOXIE برای تولید حدود 12 گرم اکسیژن در هر ساعت طراحی شده است (تقریباً همان چیزی که یک درخت بزرگ روی زمین تولید می کند).

معامله بزرگ چیست؟ 

فضانوردان آینده برای تنفس و زندگی به اکسیژن نیاز خواهند داشت ، اما اکسیژن همچنین یک جز مهم سوخت موشک نیز است. پرتاب یک موشک از سطح مریخ حامل چهار فضانورد ممکن است به حدود 25 تن اکسیژن نیاز داشته باشد. جو مریخ 95-96٪ دی اکسید کربن است، بنابراین منبع بالقوه زیادی برای این اکسیژن وجود دارد، ما فقط به فن آوری مناسب برای تولید آن نیاز داریم.

برنامه بعدی چیست؟

 اولین دور آزمایشی MOXIE در حال اجرا تصدیق می کند که دستگاه واقعاً کار می کند. مرحله دوم فرآیند را در انواع شرایط جوی و در زمان ها و فصول مختلف مریخ اجرا می کند. و در برنامه‌های آتی تلاش خواهد کرد تا MOXIE را به حد مجاز برساند.

پیام بگذارید